18.07.2009

"Bereketli Topraklar Üzerinde"

Tam 28 yıl önce kaybolan, ünlü yönetmen Erden Kıral'ın 'Bereketli Topraklar Üzerinde' isimli filmi bu yıl 27'ncisi düzenlenen İstanbul Film Festivali'nde ortaya çıkmıştı. Büyük bir coşku yaratan bu olaya imza atan ise Fransa'nın tanınmış sigorta şirketlerinden Groupama'ya ait GAN Sinema Vakfı'ydı. Türkiye Başak Groupama'nın desteğiyle Kıral'ın filmi için büyük bir arama çalışmasına giren vakfın Genel Koordinatörü Gilles Duval, aslında benzer çalışmaları her yıl bir ülke için yaptıklarını söyledi.
TÜRKİYE'YE DE DESTEK VERİLECEK
Dünya çapında 11 ülkede, 30'u aşkın festivali destekleyen ve her yıl bir ülkenin filmini restore ettiklerini belirten Duval, artık Türkiye'ye de destek vereceklerini vurguladı ve şöyle devam etti: "Kıral'ın filmi 'Bereketli Topraklar Üzerinde'nin kopyası İsveç'te bulunmuş ama getirtilemiyormuş. Araya girdik ve negatifleri satın alıp Türkiye'ye getirdik. Burada da iki ayda restorasyonu yapıldı. Bunun için 20 bin Euro harcadık çünkü böyle bir başyapıtın kaybolmasına asla izin veremezdik."
21 YILDIR BU İŞİ YAPIYORUZ
Restorasyonu için 1 milyon Euro harcadıkları filmler olduğunu ve 21 yıldır film restore ettiklerini belirten Duval şunları anlattı: "Amacımız dünya sinema mirasını koruyabilmek. Filmin zarar görmüşlük düzeyine bakıyoruz. Acil harekete geçilmezse bir daha gösterilemeyecek önemli filmleri seçiyoruz. Kimi zaman depoda bir suyun içinde bulduğumuz filmler oluyor. Parçaları farklı ülkelerde olan filmler de çıkıyor. Onları biraraya getiriyoruz."
http://arsiv.sabah.com.tr/2008/04/26/gny/haber,28C585C613BF46C4865C3646842810A7.html
http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/444814.asp
.
...İsrail'in gözü GAP'ta...http://www.masonluk.net/kabala_masonluk_12.html
...İsrail'den toprak itirafı...http://www.tumgazeteler.com/?a=2115994
http://www.tumgazeteler.com/haberleri/israil-gap/