23.07.2009

"Rachel Corrie"

.
Aliene Rachel Corrie , (10 Nisan 1979 - 16 Mart 2003) ABD'li barış gönüllüsü, Uluslararası Dayanışma Hareketi (International Solidarity Movement) üyesi.
Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen bir İsrail buldozerinin önüne çıkmış ve bu buldozer tarafından ezilerek öldürülmüştür.
Evergreen State College'de sanat dersleri alarak eğitim gördü. Üç yıl boyunca gönüllü olarak, ruhsal bozukluğu olan hastalara haftalık ziyaretleri yaptı, destek oldu. Yazar ve sanatçı olmak, barış için çalışmak gibi hedefleri olan Corrie, ABD'nin Irak'ı işgali üzerine; İsrail'in Gazze'de kıyıma girişeceği ve bunun ancak bölgedeki ilgiyi canlı tutmakla engellenebileceğini öngörerek, Gazze'ye uluslararası gözlemci olarak gitmişti. Dünyanın bir çok yerinde Rachel Corrie adına çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi, adına yazılan bir oyun, 2006 yılında Londra Playhouse Theatre'da sahnelendi.
Rachel Corrie’nin hatırasına atfen 12 Mayıs 2010'da Özgür Gazze Hareketi'ne ait geminin adına MV Rachel Corrie adı verildi.

.

Rachel Corrie'nin Ailesi Caterpillar Davasını Kaybetti
Filistin'in Gazze bölgesinde 2003 yılında Refah mülteci kampını yıkan İsrail buldozerlerini protesto ederken, buldozerin altında kalarak hayatını kaybeden Amerikalı aktivist Rachel Corrie'nin ailesi, Caterpillar firması aleyhine açtığı davayı kaybetti.

Filistin'in Gazze bölgesinde 2003 yılında Refah mülteci kampını yıkan İsrail buldozerlerini protesto ederken, buldozerin altında kalarak hayatını kaybeden Amerikalı aktivist Rachel Corrie'nin ailesi, Caterpillar firması aleyhine açtığı davayı kaybetti. California eyalet temyiz mahkemesi, İsrail'in operasyonda kullandığı buldozerleri üreten Caterpillar firmasının dava edilemeyeceğini karara bağladı.
Mahkeme gerekçesinde, aileyi haklı bulan birinci derece mahkemesinin, İsrail'i ve ABD dış politikasını eleştirecek bir karar alamayacağını ifade etti. Söz konusu buldozerlerin parasını ABD hükümeti karşılıyor.