19.07.2009

"Muavenet"

"Uluslararası hukuk açısından savaş gemisinin statüsü elçiliklerden çok farklı değildir. Bayrağını taşıdığı ülkenin egemenlik haklarını ifade etmekte, ülke toprağı kabul edilmektedir. Bu sebeple savaş gemilerine yapılan tecavüzler, ülke toprağına yapılmış gibi muamele görür; dolayısıyla savaş nedeni sayılır. Savaş gemisine yapılan hasmane bir saldırının karşılığı misliyle muameledir..."

http://en.wikipedia.org/wiki/TCG_Muavenet_(DM_357)

Ege Denizi'ndeki Nato Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı sırasında, 2 Ekim 1992 gece saat 22:30'da, tatbikata ara verildiği dönemde, ABD uçak gemisi Saratoga'dan, denizden havaya güdümlü (peşpeşe iki) Sea Sparrow füzesiyle, önce köprü üstünden ardından savaş harekat merkezi ve telsiz kamaralarından vurulan Muavenet'te Gemi komutanı Dnz. Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, uçaksavar yardımcı subayı teğmen Alper Tunga Akan, Telsiz Astsubay Çavuş Serkan Aktepe, Telefoncu İkmal Çavuş Mustafa Kılıç ve Topçu Er Recep Atak şehit, 22 mürettebat yaralıdır.

Dönemin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger haberi Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir'e "Geminizi batırdık özür dileriz" diye iletir.

Hadisenin gerçekleştiği dönemde Turgut Özal cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel başbakan, Erdal İnönü başbakan yardımcısı, orgeneral Doğan Güreş genelkurmay başkanı, oramiral Vural Beyazıt'ta deniz kuvvetleri komutanıdır. Saldırı sırasında Dyp-Shp koalisyon hükümetinin gündemi cumhurbaşkanı'nın yetkilerini kısıtlayacak by-pass yasaları ve görev süresinin her uzatılışı olay haline gelen 'çekiç güç' konusudur. Bu kadro olayın 'müeessif bir kaza' olduğunda birleşmiş ve işi fazla kurcalamamayı seçmiştir.

Kazayla ilgili resmî açıklamalardan sonra "Saratoga mürettebatının iki atışının da tam isabet kaydetmesi; "Sea Sparrow" füzelerinin ateşlenebilmesi için 6 ayrı karara ihtiyaç olması; Ayrıca bu işlemlerin, ayrı ayrı odalarda bulunan personel tarafından yapılmakta olması" nedeniyle füzelerin peşpeşe kazayla ateşlenmesi kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmaz ve olayın kasten yapıldığı düşünülür.

http://www.aksiyon.com.tr/detaylar.do?load=detay&link=1515