19.08.2009

"Arecibo mesajı"


16 kasim 1974 tarihinde, seti( SETI ) tarafından arecibo radyo teleskobu aracılığı ile messier 13 global kumesine gonderilen mesajdır. Işık hızındaki seyir hızı, bu mesajı 24 000 yıl sonra gideceği yere ulaştıracaktır. Mesajın büyüklüğü 1679 bit olup kabaca bir resim oluşturmaktadır. İçeriği yukarıdan aşağıya doğru aşağıdaki gibidir:
- 1'den 10'a kadar olan rakamların ikili sisteme gore (binary) betimlemesi;
- dünya üzerindeki yaşama olanak veren beş temel elementin atom numaraları;
- dna molekülünün kimyasal formülü;
- ortalama insan boyu uzunluğu;
- mesajın gönderildiği tarihteki dünya üzerinde bulunan insan sayısı;
- bir insan şekli;
- güneş sistemi şeması;
- mesajı ileten arecibo radyo teleskobunun yarıçapı ile bir şeması.
SETİ, uzay yarısıyla birlikte, Rusların Sputnik uydusunu fırlatmasından 2 yıl sonra, Cornell Üniversitesi'nden Philip Morrison and Cuseppe Cocconi isimli fizikçilerin, yıldızlar arasında radyo mesajı gönderilmesinin mümkün olabileceği önermesiyle başlamıştı. Uzaydaki muhtemel medeniyetlerin radyo sinyalleri gönderebileceği düşüncesiyle birlikte SETİ projesi de hayata geçirildi. O tarihten bu yana irili ufaklı 98 SETİ projesi yapıldı. 1988'de NASA kendi bünyesinde bir SETİ projesi oluşturdu ve bununla ilgili gözlemlere Colomb'un Amerika'ya ayak basışının 500. yıldönümü olan 1992'de başlandı. Amerikan Kongresi bir yıl sonra projeyi iptal etti. Bugün SETİ araştırmalarının merkezinde, 1984 yılında California'da kurulan SETİ Enstitüsü bulunuyor. Enstitü, Porto Riko'daki 305 metre çapındaki dünyanın en büyük radyo anteni Arecibo ve Avustralya'daki 64 metre çapındaki Parkes radyo teleskopu( Parkes Observatory )vasıtasıyla muhtemel uzay medeniyetleriyle iletişim kurmanın yollarını arıyor. Enstitünün bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük dinleme projesi Phoenix. Bu proje çerçevesinde 58 milyon radyo kanalından, aynı anda uzaydan gelebilecek bir sinyal taranıyor. California'daki Berkeley Üniversitesi ve Avustralya'daki Western Sydney Üniversitesi'de önümüzdeki dönemde, SETİ Enstitüsü ile ortaklaşa yeni 'Dünya dışı medeniyet arama' projelerine girecek. Öte yandan SETİ ile yakından ilgilenen tanıdık bir isimse, Microsoft'un kurucu ortaklarından Paul Allen. Onun yaptığı 15 milyon dolarlık bağışla geliştirilen dünyanın en gelişmiş teleskoplarından ATA'da( http://www.seti.org/ata ) uzaylı arama macerasındaki yerini kısa bir süre önce aldı. Bu arada uzman kuruluşların yanı sıra, tüm dünyada sayıları 3 milyona yaklaşan amatör astronomlarda kendi çaplarında SETİ projesine katkıda bulunuyor. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/SETI@home ) Ne internetten indirilen özel bir program ile uzaydan gelen sesleri dinleyen amatörler, ne de devlet destekli uzman kurumlar merakla beklenen ziyaretçilerden bir işaret alamadıkları halde ümitlerini kesmiş değiller; dinleme sürüyor. Yazar ve uzay bilimci Ron Hipschman, SETİ dünyasının önde gelen isimlerinden. Hipschman, küçük bir maliyet hesabıyla uzay gemisi bekleyenleri hayal kırıklığına uğratıyor: 'İnsanoğlunun en yakın yıldız olan Alfa Centuri'ye ( Alfa Centauri ) gidebilmesi için 30 milyon yıl gerekli. Bu mesafeyi kat etmesi için gereken enerjinin maliyeti ise 30 katrilyon dolardan fazla. Hangi medeniyet bu faturanın altından kalkabilir? Hem siz dünyanın diğer tarafında oturan bir arkadaşınıza sadece bir 'merhaba' demek için uçağa atlayıp yanına mı gidersiniz, yoksa telefon ya da mail mi kullanırsınız? Özetle, dışımızda bir yerlerde medeniyet varsa, en ucuz iletişim yöntemi olan radyo sinyalleriyle bize mesaj gönderiyorardır. SETİ'nin amacı da bu sinyalleri yakalamak.'

Arecibo tarafından gönderilen mesaj oldukça ilginç. En basit olan fakat çözümü bilgi gerektiren binary sistemi ile hazırlanmış. Binary bilgisi matematik ve bilgisayar bilgisi ile de bağlantılı yani bunu okuyabilecek olanlar en azından bu derece gelişmiş olmalılar. mesajın ilk sırasında 1′den 10′a kadar sayılar binary olarak yazılmış. takibinde ise hayat için önemli 5 elementin atom numaraları yine binary ile yazılmış. sonra DNA’nın kimyası formule edilmiş ve yapısı (double helix) resmedilmeye çalışılmış. daha sonra insanın yapısı yine resim ile ifade edilmiş, insan yapısının büyüklüğü ve dünya nüfusu binary ile ifade edilmiş. Sonrasında ise güneş sistemi belli ölçeğe göre boyut ve gezegenlerin birbirine olan uzaklığı dikkate alınarak küçültülmüş ve binary ile oluşturulmuş. son olarakta bağlantı için kullanılan arecibo teleskobu resmedilmiş ve kullandığı dalga boyu, teleskop çapı binary ile yazılmıştır.
Başka galaksilerde bu mesajı çözebilecek olanların olması en az bizim kadar gelişmiş oldukları anlamını taşır. çünkü mesaj ilk bakışta bizlerin bile anlamakta zorlandığı bişey.
http://www.imdb.com/title/tt0118884/
305 metrelik olan dünyanın en büyük çanağına sahip ve Porto Riko ormanlarında 8 hektarı aşkın gözlem sahasına sahip Arecibo, astronomi uzmanlarına göre "evreni dinleyen kulak, gözleyen göz".http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=10471116&tarih=2008-11-29