16.08.2009

"İllu-Zion" 6 - Magic Box

...hipnoz hali olarak tanımladıkları şeydir. Siz televizyon izlerken aklınıza ne gibi hipnotik önermeler giriyor ve bunlar daha sonra ne şekillerde tetiklenecek? Belki de markete uğradığınız ve içgüdüsel olarak daha önce hiç almadığınız bir ürünü aldınız. Neden? Siz ürünü markette gördüğünüz anda (görüş alanında olması yeter) tetikleyici  görüntü ya da sembol harekete geçene kadar pasif bir şekilde bekleyen bir tür hipnoz sonrası önermeye (komuta) yanıt veriyor olabilir misiniz? 

...araştırmalara göre, çocuklar elektrokardiyografik (EEG) geri besleme gibi beyin dalgalarını gözlemleyen cihazlara bağlandıklarında ve bilincin tamamen ayık halinde kalmaları için ödül teşviki verildiğinde bile, beş dakikadan kısa bir süre içinde(ortalama bir dakika), uyanık bilinçlerini kaybediyorlar. 
...Çocuklar (bireyler) savunma mekanizmalarının görevde olmadığı "alfa" bilinç denilen bir duruma kayıyorlar. "Alfa" bilinci hipnozun birinci aşaması olarak nitelendirilen durumdur. Bugün hipnozun yaygın olarak kabul edilen tanımı "telkine yatkınlık gösteren yükseltilmiş bir biliç halidir." 

...normal farkındalığa "beta", hafif değiştirilmiş farkındalığa "alfa", derin uykuya "teta" ve koma halindeki durumlara  "delta" adı verilir. Beta bilinci saniyede 15 ila 30 devir, alfa 8 ila 14 devir, teta saniyede 4 ila 8 devir, delta ise 4'ten azdır...    

...televizyon muhtemelen günümüzde insanlar üzerinde en büyük etkiye sahip unsur. Tercihlerimizi yönleniriyor, dünya üzerindeki konular ve olaylar hakkında bilgilenmemizi( ) sağlıyor...