21.08.2009

"Dyncorp"


...Dyn Corp karşımıza ilk olarak 1954 senesinede Amerikan hava kuvvetlerine ufak tefek hizmetler veren küçük çaplı bir firma olarak çıkıyor. O zamandan beri bu firma pek çok gizli kapaklı işin içinde giderek büyüyerek CIA'nın "pis işler taşeronu" ünvanınıda elde etti.
...DynCorp üst düzey devlet içi bağlantılarını kullanarak kara para aklama ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere pek çok hizmetlerde bulundu. Özellikle devlet kurumları ve özel sektör arasındaki pek çok kirli ilişki DynCorp'un aracılığında yapıldı. Dyn Corp'un kendi şirket beyanatlarına göre en büyük müşterisi iş hacminin yüzde 95ini sağlayan Amerikan hükümeti.
...1999 senesinde GTE bilgi sistemlerinide bünyesine katarak büyük bir atılımda bulunan şirket Devlete en büyük bilgi sistemleri ihaleleri sağlayan şirket halinede geldi. Şu an Amerika'daki pek çok federal bilgi sistemi DynCorp tarafından kurulmuştur.
...DynCorpun bir başka gücü ise şu anda Amerika'da kritik bilgilere sahip FBI, SEC gibi kurumların e-mail ve bilgi sistemlerini işletmesi. Bu sayede her hangi bir soruşturmadan önceden haberdar olan DynCorp bu soruşturmalara muhatap kişi veya şirketlere bilgi satarak büyük kazançlar elde etmekte. Peki DynCorp'un muhasebesini kim tutuyor derseniz geçtiğimiz yıl sahtekarlıkla suçlanan Arthur Andersen şirketi. Bozacının şahidi şıracı derler ya. İşte ondan.http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=27731
http://sozluk.sourtimes.org/?t=arthur+andersen
...DynCorp'un başında kim bulunur derseniz hemen cevaplayalım. Şu anda şirketin yönetimi Herbert S. Winokur denen kişinin elinde. Bu şahısın en önde gelen özelliği dünaydaki pek çok pisliğin altından çıkan ve Irak işgalini başından beri planlayan Council of Foreign Relations-CFR'nin üyesi olması.http://bbcislam.wordpress.com/2009/05/19/bilderberg-nedir-cfr-nedir/#more-352 http://www.cfr.org/
...Winokur aynı zamanda büyük çaplarda para aklama skandalına ismini veren Enron şirketininde yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Amerikan Kapitalizminin en önde gelen frimalrından Harvard Management şirketininde yöneticisi. Harvard son derece saygın bir okul kisvesi altında bağış adı altında büyük çapta kara paraların aklandığı bir yerdir. Örnek olarak okula yapılan bağışlar 6 sene içinde 5 milyar dolardan 19 milyara yükselmiştir. Bu kadar büyük bir paranın sadece okula bağış olduğunu düşünmek büyük saflık olur. Winokur bu büyük para aklama sisteminin içinde çok büyük çapta kara parayı ufak parçalar halinde yine sahibi bulunduğu başka bir şirket olan Capricorn Yatırım Şirketi aracılığı ile aklıyor. Kısacası DynCorp'un başındaki adam Amerika'nın en büyük para aklayıcılarından biri. Winokurun DynCorp'taki ortağı ve yardımcısı Dudley Mecum'da büyük bir tesadüf eseri olarak dünyanın bankacılık devlerinden biri olan CitiGroup'un yönetiminde.
...DynCorp aynı zamanda CIA tarafından resmi olarak müdahele etmesi riskli olan durumlarda da taşeron istihbarat servisi olarak kullanılmakta. Mesela Kosova'da resmi olarak sırplara destek veremeyen CIA DynCorp aracılığı ile Kosova Kurtuluş ordusu hakkında istihbarat topluyor ve bunuda Sırplara satıyordu. Bu tip operasyonlarda emekli CIA ajanları ve askeri özel harekat elemanları DynCorp'un bünyesinde görev yapmakta. Dyncorp ajanları şu anda Bosna, Haiti, Ruanda, Peru ve Kolombiya'da oldukça aktif durumda bulunuyor. Örnek olarak sırf Peru'daki operasyonları için 600 milyon dolar almaya hak kazandılar. Bu operasyonları esnasında mesela Kolombiya'dan milyarlarca dolarlık kokainin güvenli birşekilde Amerika'ya taşınması gibi hizmetlerde veren DynCorp'un Kolombiya'daki ortağıda Bush ailesi ile bağlantılı olan Harken Petrol şirketi.
...Son olarak ortaya çıkan bazı bulgularda dehşet verici. Ekvator'daki uyuşturucu üretimi yapan çiftlikleri yok etmek bahanesi ile havadan ilaçlama yapma görevi verilen DynCorp şirketinin uçaklarının Ekvator köylülerinin tarlalarına havadan sıktığı kimyasal maddeler sonucunda 1100 Ekvator vatandaşı öldü. Tabii Amerikanın karşısında Ekvator köylülerinin yaşamının değeri olmadığı için bu olayda ustaca kapatıldı.
...DynCorp'un dünyanın sıcak savaş bölgelerinde kiralık polis alanında deneyimi çok: Bosna'da polis kuvvetlerinin özü silahlı DynCorp görevlileri. Afgan başkanı Hamid Karzai'yi koruyanlar DynCorp askerleri. Kolombiya'da kokain bitkilerini kurutmak için DynCorp'un uçakları ve pilotları uçuyor. ABD'de ise Meksika/ABD sınır kulelerini, Pentagon'un silah deneme alanlarını ve Başkan'ın uçak ve helikopterlerini gözetme sorumluluğu Dyncorp'ta. Şirket artık Bağdat'ın güvenliğini sağlayacak. Şirket, Pentagonun bağlaşığı ve hakkında kadın ticaretinden, usulsüz çalışmaya kadar birçok dava açıldı. http://arsiv.sol.org.tr/?yazino=26177 http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=113
Fuhuş ticaretini engellemek için Bosna’ya gönderilen BM yetkilileri, kadın pazarlıyor. Bölgedeki NATO askerleri, yardım çalışanları ve bürokratlar, özellikle Ukrayna ve Romanya’dan getirilen kadın ve çocukların ‘düzenli’ müşterileri.
...Birleşmiş Milletler’in Bosna’daki fuhuş sektörünü engellemek için kurulan kolundan atılan eski bir BM polisinin açıklamaları, çarpıcı gerçekleri yansıtıyor. BM’nin bu konuda birlikte çalıştığı DynCorp Aerospace yetkilileri bizzat kadın ticareti işinin içinde.
...“Seks ticareti kurbanları ile ilgili kanıtlar toplamaya başladığımda, bu işin içinde farklı ülkelerden çok sayıda BM yektilisinin olduğu açıkça ortaya çıktı. Şok oldum, sarsıldım ve iğrendim. Orada yardım etmek için bulundukları varsayılıyordu ama onlar bizzat suç işliyordu. Yöneticilere söylediğimde bunları bilmek istemediler.”
...DynCorp’un BM ile anlaşmasına göre şirket, BM’ye Bosna’da “asayişi sağlamak” için 2100 polis temin etmekle yükümlü.
...Ekim 2000’de gönderilen mesajın ayrıntıları, İngiltere’nin Southampton kentinde görülen duruşmada, mahkeme heyetine sunuldu. Mesaja göre; Bosna’da açılan barlar, BM yetkilileri tarafından fuhuş amaçlı olarak kullanılıyor. Fuhuş skandalına, dünyanın en büyük özel ordu şirketi DynCorp’un da adı karıştı.
...elindeki bilgiler arasında kendi müdürlerinin sık sık genelevlere gitmelerinin yanı sıra DynCorp’un ABD’li bir polisin bir kadını 1000 dolara satın alması da var. Kanıtların, yeraltı fuhuş ticaretinin Bosna’daki 21 bin kişilik NATO ‘barış” gücü, binlerce uluslararası bürokrat ve yardım çalışanları arasında ne denli yayıldığını göstereceğini söylüyorlar.
...DynCorp yetkililerinin kadınlar için sahte belgeler düzenlediklerini, sınırlardan yasadışı geçiş olanakları sağladıklarını ve genelev sahiplerini baskınlardan önce uyardıklarını söylüyor. ...1999’a kadar Bosna’da yine BM içinde görev yapan eski İngiliz polis Richard Monk da Bolkovac’ın açıklamaların doğruluyor. Monk, “Çok sayıda ülkeden gelen BM polis yetkilileri gerçekten dehşet verici şeyler yapıyorlardı. Yetkililerin çocuklar ve fahişelerle ilişkiye girdiklerine dair şikâyetleri iç işleri bölümüne ilettim ” diyor.
...DynCorp şimdiye kadar dava ile ilgili bir olarak sadece “DynCorp gibi bir şirketin çalışanlarının illegal işlerine göz yumacağı fikrine inanmak anlaşılamaz” açıklamasını yaptı.Bolkovac’ın davası DynCorp’un Bosna’daki maarifetleri ile ilgili ikinci dava. Daha önce de hava teknisyeni Ben Johnston, DynCorp çalışanlarının “seks köleliği” ve silah ticareti işlerine karıştıklarını açıkladıktan sonra işten atılmıştı.http://www.evrensel.net/01/07/30/dunya.html
...Aynı yıl DynCorp'ta Apache ve Blackhawk helikopterlerin bakımıyla görevli bir makinist, Ben Johnson, işvereni mahkemeye verdi. Davacı " DynCorp görevlilerinin ve amirlerinin yanlış, yasa dışı ve insanlığa sığmayan hareketler yaptığı, yasa dışı silah, kadın sahte pasaport alımı ve ahlak kurallarına aykırı diğer işlemler" yaptığını iddia ediyordu. Dava aynı zamanda Johnson'un görevlilerin ve amirlerin kendi zevkleri için kadın alıp sattıklarına, satın aldıkları kadınlardan köleler diyerek övünerek bahsettiklerine tanık olduğunu ileri sürüyordu.http://bianet.org/bianet/bianet/18364-davali-dyncorp-bagdati-koruyacak
...ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak polisini eğitmek için işgalden bu yana 1,2 milyar dolar ödenek alan Amerikan güvenlik şirketi Dyncorp’un bu paranın hesabını veremediğini duyurdu.
...Bakanlığın raporuna göre, Dyncorp’un kurduğu kamplar aylarca boş tutuldu, bölgede olimpik bir yüzme havuzu yaptırıldı ve 20 adet VIP karavan alındı. Dyncorp, 17 Iraklı sivilin öldürülmesinden sorumlu tutulan Blackwater şirketinin yerine geçebilecek firmalardan biri olarak gösteriliyor.http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/423928.asp
...Plan hazıra benziyor. Irak'a göre dünyanın öteki ucunda, Texas'da Forth Worth şehrinin hemen dışında görevliler multimilyar dolarlık Pentagon'un bağlaşığı DynCorp'un telefonlarının başında bekliyor. Irak'ta kargaşa DynCorp için fazladan iş kapısı olabilir.
...DynCorp'da görevli Homer Newman, Corpwatch'a " Bölge güvenlik kazanınca biz gireceğiz. CNN'i izleyin. Eğer iş arıyorsanız, bize öz geçmişinizi faks ile yollayın" dedi. Ama şirketin Virginia'da ki sözcüsü Chuck Wilkins'e göre kontratı henüz kazanmamışlar.
...Bir web sitesi "çatışma sonrası Irak'ta polis teşkilatını yeniden yapılandırmak, yargı ve hapishane sistemlerini kurmak için deneyimli" kişilere iş öneriyor. Başvuranların ABD vatandaşı olması ve sivil kolluk kuvvetlerinde en az 10 yıl çalışmış olması gerekiyor.
Web sitesinin açıklamasına göre başvuranlar "karakol kurmak, polislerin seçilmesi, eğitilmesi işlemlerinin izlenmesi, demokratik toplumlarda kullanılan araştırma ve sorgulama metotlarının gösterilmesi" gibi konularda yardımcı olacaklar.
...DynCorp’un Afganistan’da Afgan polisinin eğitimi ve bazı tesislerin güvenliğini sağlamak için kurduğu altı eğitim kampı var. Kamplarda değişik ülkelerden devşirilmiş paralı askerler ve Afgan yoksullarından oluşan 2.640 kişi, 240 ABD’li DynCorp elemanı tarafından eğitiliyor.
...Irak’ta bulunan paralı askerlerin yeni bir katliama imza attıkları bildirildi. ABD’li bir özel güvenlik şirketi olan DynCorp için çalışan bir özel askerin Bağdat’ta Iraklı bir taksi şoförünü öldürdüğü kaydedildi.http://www.tumgazeteler.com/haberleri/dyncorp/
...ABD ve İngiltere’nin Irak ve Ortadoğu’da faaliyet gösteren özel güvenlik şirketlerinde çalışan 250 Türk, 2-4 bin dolar arasında maaş alıyor. İngilizce, Arapça veya Kürtçe’den en az birini iyi derecede konuşan 250 Türk’ün çoğu askerliğini komando olarak yapmış. Güvenlik şirketleri Türkiye’deki ilk ilanlarını 2004’te vermiş.
...Afganistan işgaline de en baştan beri katılan DynCorp sürekli kötü muamele ve işkence suçlamalarının hedefi oldu.
Diğer "güvenlik şirketleri" gibi DynCorp da çok sayıda yabancı uyruklu kişi çalıştırıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden parayla topladığı insanları ABD çıkarları uğruna işgal coğrafyalarına gönderiyor. Özellikle Latin Amerika'dan adam topladığı belirtilen DynCorp'un Şili'de faşist diktatör Pinochet döneminde görev yapan eski askerlere büyük ilgi gösterdiği biliniyor.
DynCorp'un karıştığı en çarpıcı olaylardan biriyse çalışanlarının 1999 yılında Bosna'da kadınların seks kölesi haline getirilerek satılmalarında rol aldıklarının ortaya çıkması oldu. Bu olayın ortaya çıkmasını sağlayan çalışanların işine son verildi. Bu işin içinde yer alanlarsa hiçbir zaman yargılanmadılar.