27.08.2009

"Holographic soldiers"

.

http://www.army-technology.com/

http://warfare.ru/

http://www.monch.com.tr/shanatr.html

http://www.futurefirepower.com/

http://www.fastcompany.com/tag/holographic-projector - http://www.tentonhammer.com/node/48001

http://www.nethaber.com/Haberler/929/Silah-Teknolojisi

Holografi, lazer ışınlarına dayanılarak gerçekleştirilen üç boyutlu görüntü işlemine verilen addır. Uzayda bir cismin varlığına ait enformasyon bize genellikle ses veya ışık dalgaları halinde ulaşır. Holografi, cisimlerden gelen dal­galardaki enformasyonu belirli bir şekilde depo edip bu enformas­yonda hiçbir kayıp olmadan tekrar ortaya çıkartmayı sağlayan bir tekniktir. Şimdi; elinizde herbiri 5 tank (Leopard 2 olarak düşünün tank dediğimde) yaratabilcek 5 holografi makinası var. Gerçek olarakda 10 tane tankınız var. Karşınızdada sizden biraz daha güçlü bir düşman. Olay tam olarak bir tank savaşı olsun. Yani açık bir alan, bir meydan muharebesi gibi. 10 Tankınızı yan yana dizdiniz ve 25 holografik tankıda aralara serpiştirdik. Düşman 10-15 tank beklerken karşısında 35 tank . Sizce duyguları ne olur?
1-Geri çekilir. _ 2-Pozisyonunu korur savunma hazırlıkları yapar. _ 3-Saldırır.
1 ve 2. seçenekler bizim için iyi-kısmen iyidir. 3 Seçenek ise... İşte savaş başlıyor...
Bizim holografik tanklara muhtemelen ateş açılacaktır. Eee mermi içinden geçer 5-10 metre arkasına düşer değilmi? Hayır holografik cihazlar bunu saptayıp tankın patladığı bir hologram yaratacaktır. Buda düşmanın tank gerçek mi hologram mı anlamasını zorlaştıracaktır. Bu arada 10 tankın ateş gücü 35 tankın ateş gücüne eş olmadığı için arka planda kendini gizlemiş tank avcıları-RPG ler bazukacılar durmadan ateş edeceklerdir. Yani ortamda bir kargaşa olacağı için hologram tanklarında bir kısmı(belkide hepsi) ateş ediyor gibi gözükecektir. Ayrıca tank vurulursa bir personelin kaybedilme ihtimali 10'da 9,5 dan 35'de 9,5 olacaktır.(Fena rakam değil değil mi?) Hatta bizim arka planda ilerleyen onlarca tarruz helikopterini gören düşman 100'de 80 geri çekilecektir. Bizim taaruz helikopterlerininde arasında birkaç gerçek tarruz helikopteri bulunması yeterli. Açacakları bir salvo ateşi bütün helikopterler ölüm kusuyor hissi yaratabilir.
Başka bir senaryo...
Bir düşman kasabası karşınızda duruyor fakat istihbarat yok denecek kadar az veya yetersiz. Kasaba hala düşmanın mı? Bizim mi? Kasaba boşmu? Holografik birkaç asker, Tank, ZPT, kamyonu kasabanın-şehrin-köyün girişine yollayın. Eğer yürüdükleri yol param parça olur üzerlerine her yönden ateş açılırsa orası düşmanındır ve sizi bekliyorlardır. Ama üzerlerine hiçbir ateş gelmiyorsa... hologramları geri çekmeyip ulu orta kaybedin yani silin. Bu sefer sadece 3-4 asker hologram yollayın. (Düşman hologramı tanımlayıp ateş etmemiştir ama bu sefer gelen askerlerin kanlı canlı asker olduğunu düşenebilir.) Eğer yine ateş açılıyorsa durumu biliyoruz, bölge düşman-ın. Yine mi ateş açılmadı? Bu bir savaş, bi zahmet gerçekten keşif yapalım.
.
Bir bilim adamının sözüdür: Bilim Kurgu filimleri olmasaydı bugünkü teknolojiye ulaşamazdık. Bilim her zaman önce hayaldir. Yazımın bir yerinde hologramların ışık olmasından dolayı ısı yayacağını ve termal kameralarda gözleneceğini söylemiştim.( ?) Şu anda hologram üzerindeki çalışmalardan biride onu gerçekten bir madde gibi sert yapmaktır. Ayrıca şu anda Nasa'nın holografiye ait koca bir bölümü vardır ki geleceğin iletişim-ulaşım-barınma sistemleri için çalışma yapılmaktadır. İletişim: Çoğu filmde gördüğümüz holografik iletişim sadece 10-15 yıl sonra çok doğal (cep telofonu gibi) olacaktır. Ulaşım: Işığı sertleştirip kısa mesafelerde(zamanla her mesafede) ulaşım için kullanmak. Barınma: Yardım bölgelerine birkaç janeratör ve holografi makinası ile bir kasaba kurulabilir. (Tabi ışığın sertleştirilmesi-dondurulması ile.)

-Birde bu konuyu Hologramlar ve Oyunlar adlı bir belgeselde izledim. Hayal dediğin şeyi yapan bir oyun firması var ve şu anda laboratuarlarında bu oyunu oynuyorlar. 360 dereceli bir patformda oyunların 6 temel unsuru olan(ileri-geri-sağ-sol-yukarı bakış-aşağı bakış) sistemini kullanarak bir rafting oyunu oynuyorlar. Yani hayal dediğin şeyi ben düşünmedim, olan bir şeyi biraz daha ilerletip savaş alanına taşıdım. Tamam ilerletmekten kaydım en az 15-20 senelik bir şey ama benim annem 20 yaşına kadar bilgisayar görmemiş şimdi bir oyun sitesinde aylık 50 liraya dj'lik yapıyor. Yani öyle bir zamanda yaşıyoruz ki teknoloji hergün 150 sene birden ilerliyor gibi.http://www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=20908&p=274719

http://www.cracked.com/article_15983_10-most-bizarre-military-experiments.html

http://blogs.zdnet.com/storage/?p=383

http://www.technologyreview.com/computing/18572/?a=f

http://cdn.videogum.com/img/thumbnails/videos/improved_touchable_holography.jpg

.

.

.

http://www.askerhaber.com - http://www.askerhaberleri.com - http://www.aselsan.com.tr