13.09.2009

"Tetis"

Bitlis’teki mermer ocaklarının birinden, üzerinde çeşitli deniz canlılarına ait fosillerin bulunduğu mermer blokları çıkarıldı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Arkeolog Sinan Kılıç, bulunan kalıntıların tarihi deniz “Tetis(tethys)”in işareti olduğunu söyledi.
.
Söz konusu denizin çok büyük ve tarihi bir deniz olduğunu söyleyen Kılıç, “Günümüzden milyonlarca yıl önce, dünyadaki tek kıta olan Pangea’nın ayrılmaya başlamasıyla birlikte, bu deniz ilk iç deniz olarak ortaya çıktı. Milyonlarca yıl önceki Tetis Denizi(Tethys Ocean)’nin, ne zaman var olduğu bu fosillerden öğrenilebilir.
.
..."Dağlar ve kayalar geçmişte deniz yatağıymış. Bu nedenle dağların tepelerinde deniz kabukluları bulmak çok normal” dedi. Fosilli mermerleri bulan Genç Polat Orman Ürünleri ve Madencilik şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Haspolat ise bu özelliğe sahip bir mermerin Türkiye’nin başka bölgesinde bulunmadığını ifade ederek şöyle dedi: ‘Deniz yatağı olabilir’ “Bu tarzda, bu şekillerde fosillerin olduğu mermeri ben sadece Bitlis’te gördüm. Buralar zamanında deniz yatağı olabilir. Çünkü bu fosilli mermerler milyonlarca yıl önce oluşmuş. Genellikle istiridye, deniz kabukluları, deniz yıldızı, kelebek, balık gibi deniz ürünlerinin bulunduğu taşlara rastlıyoruz. Bunların ne kadar sürede meydana geldiği konusunda arkeologlar bölgeye gelerek araştırmalar yapmalı.”http://www.8sutun.com/haber?id=51710
.
Adana'nın Feke İlçesi'ne bağlı bin 300 rakımlı Akoluk Köyü'nde, 15 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen balık fosili bulundu.
Akoluk Köyü'nde yaşayan Betül Yavuz, su kuyusu kazarken tesadüfen bulduğu balık fosilini, Adana'da balıkçılıkla uğraşan ağabeyi Halil İbrahim Yavuz'a götürdü. Ağabey Yavuz da fosili, Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerine gösterdi. Bunun üzerine üniversitede balık fosiliyle ilgili inceleme başlatıldı. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Çevik, bin 300 metre yükseklikte tuzlu su balığı fosili bulunmasının 15 milyon yıl öncesi düşünüldüğü zaman şaşırtıcı olmaması gerektiğini söyledi.
.
Çevik, 15 milyon yıl önce bugünkü Türkiye'nin tamamının "Tetis" denilen bir denizin altında olduğuna dikkat çekerek, "Toros Dağları'ndaki balık fosili, 15 milyon yıl önce yaşayan ve Miyosen dönemine ait olduğu tahmin edilen 'Bregmaceros sp' adıyla bilinen balık familyasına ait Atlantik Okyanusu balığıdır. 15 milyon yıl önce bütün Anadolu Tetis Denizi altında olduğu için Toros Dağları'nda balık fosili bulunması çok normal. Daha sonra Tetis Denizi'nin çekilip karanın yükselmesiyle Anadolu'nun bugünkü halini aldığı tahmin ediliyor" dedi.http://www.genbilim.com/content/view/1044/52/