9.09.2009

"@"

Gösterildiği dönemde hayli ilgi gören ve 20’ye yakın uluslararası film festivalinde gösterilen “D@bbe” ve “Semum”dan sonra vizyona “D@bbe 2”yi çıkaracak olan Hasan Karacadağ, yerel korku unsurlarını işlemeye devam ediyor. Kuran’da ‘Duhan’ suresinde geçen ve göklerden bir duman şeklinde ineceği belirtilen ürkütücü kıyamet alameti Duhan’ın ani istilasına uygun olacak şekilde, dinamik ve yeni bir Türk korku öyküsü tasarlamaya çalıştığını belirten Hasan KARACADAĞ, “Bunun için üç şeye dikkat ettim. Yepyeni ve yerel bir hikaye akışı yakalamak, sadece güvenilir Türk-İslam kaynaklarına başvurmak, efekt ve animasyon tasarımlarını Türklere emanet etmek bu filmimde benim için çok önemliydi. Böylelikle oluşturmaya çalıştığım Türk Korku Filmi konseptine bir adım daha yaklaştım.” dedi. mailto:“D@BBE%202”%20Geliyor!
.
.
Kıyamet Saati Yaklaşıyor… İnternet yoluyla tüm dünyaya hızla yayılan ve her eve giren Dabbe, ona eşlik eden Cinler ve bilinmeyen gölge varlıklar dünyadaki tüm elektromanyetik sistemleri ve interneti ele geçirerek son saldırı için göklerden gelecek bir işareti beklemektedirler. Huzursuz ve tedirgin edici bir İstanbul şafağında göklerde beliren garip ve siyah bulut kümeleri ağır ağır açılırken arkalarına saklanmış olan “DUHAN” az sonra başlayacak kara istilanın ilk işaretidir. Kuran’da Duhan suresinde belirtilen ve aniden göklerden inecek olan ürkütücü kıyamet alameti DUHAN artık yeryüzüne doğru hareket etmeye başlamıştır. İstanbul’da son saatin yaklaştığından habersiz ve kendi dünyalarında sessizce yaşayan bir grup insan, kara bir felaketin arkasına gizlenmiş, sır varlıklarla karşılaşmanın dehşetini yaşayacaklardır. Kıyametin en korkunç alameti olan DUHAN’dan bir kaçış yolu var mıdır?
.
Semum 2008
.
27 yaşındaki Canan Karaca ve kocası Volkan Karaca yeni aldıkları büyük bir eve taşınırlar. Her şey çok iyi giderken bir gün sebebini bilmediğimiz bir şekilde Canan’a garip şeyler olmaya başlar. Canan yavaş yavaş başka bir varlığa, kendisine hükmetmeye başlayan bir yaratığa dönüşmeyebaşlar. Kendisine adım adım görünen ve ona cehennem dakikaları yaşatan bu varlık, karabasanlarla başlayan işkencelerini, Canan’ın bedenini ele geçirerek devam ettirir. Şeytan’ın en sadık hizmetkarı Semum kendisine hedef olarak neden Canan’ı seçmiştir ve ona ne yapacaktır? Sıradan bir insan için cehennemin kapısı nasıl açılır?
"Semum": Alt türe dönüşecek mi?
.
Dabbe 2006
.
2005 yılının sonlarına doğru ABD'yi bir intihar salgını sarar. Ülkenin her tarafında insanlar çok farklı ve tüyler ürpertecek yöntemlerle kendini öldürmektedir... Çok kısa bir süre sonra bu intihar vakalarının benzeri Türkiyede de yaşanmaya başlar. Türkiye'deki ilk olay İzmir'in Selçuk ilçesinde yaşanır. Tarık isimli kendi halinde bir genç internete girdiği uzun gecelerin ardından birden dünyayla ilişkisini keser ve kısa bir süre sonra korkunç bir yöntemle kendini öldürür. Selçuk Emniyet Amirliği Tarık'ın intiharını özel incelemeye alır ve arkadaşları Hande, Cem ve Sema'yı yakın takibe alır. Bu arada Tarık'ın bu üç arkadaşına, internet aracılığıyla tuhaf görüntüler eşliğinde mailler gelmeye başlar. İşin garibi, maillerin geldiği adresin ölen arkadaşları Tarık'a ait olmasıdır. Üç arkadaş kendilerini polisin altından kalkamayacağı kadar esrarengiz ölüm virüsü Dabbe'nin pençesinde bulurlar. Bir şeyler yapmazlarsa Dabbe tüm insanlığı yok edecektir.
.
.
Hummadruz topraktan gelen bir takım gizemli seslerin bilimsel adıdır. Özellikle topraklarından ayrılan insanlar, bu sesleri sürekli duyduklarını söylerler... Bu film yıllardır süregelen ve Türkiye'nin doğusundan batısına doğru yaşanan göç olgusunu basit gibi görünen güçlü bir hikayeyle anlatmaktadır. Ailesiyle birlikte Boğaz'dan atlayarak intihar eden Cumali'nin öyküsüdür bu. Film 1997 yılında İstanbul'da yaşanan bu gerçek öyküyü hiçbir dramatik çıkış kaygısı duymadan, kurgunun ve belgesel bakış açısının gücüne dayanarak yorumlar.